Utazás a Western Expressen

Utazás a Western Expressen

Utazás a Western Expressen

Nem mindenki érti, hogy minek utazgatnak egyesek konferenciákra, különösen azok, akik az éghajlatváltozás megfékezése vagy a környezetvédelem mellett kardoskodnak. Ha Magyarország élen járna, akkor erre valóban nem igazán lenne szükség, így, viszont néha ki kell néznünk a mocsárból, hogy lássuk, merre is van a biztos talaj. Ez a cikk az építések körforgásos szemléletű megvalósítása kapcsán tesz kitekintést: Berlinben jártunk, megosztjuk, mit láttunk.

Ha nincs kedved annyira olvasni, nézd meg ezt a videót, ugyancsak ebben a témában! De még jobb, ha meg is nézed, és tovább is olvasol!

A Fenntartható épületfelújításokat Európában! konferencián nemcsak inspiráló előadásokat hallhattunk és fény villant az alagút végén az Architects for Future mozgalmat megismerve, de egy élő példát is láthattunk arra, hogy a használt anyagok és a takarékosság nem összeférhetetlen egy hangulatos és élhető épület megvalósításával.

Amiről például itthon nem sokat hallani:

  • A fűtés dekarbonizációja más országokban élénk vita tárgya, hiszen kifejezetten nem egyszerű feladat, és tulajdonképpen szocio-kulturális változást is igényel, hiszen annyira hozzá vagyunk szokva, hogy valami ég körülöttünk (tűz, fa, szén, olaj, gáz). Mindeközben nálunk arról csicseregnek a madarak, hogy akár egy kötelezettségszegési eljárást is a nyakunkba véve (mit nekünk még egy…) nem vezeti be Magyarország az EU-s szinten eldöntött, és 2025. január 1-től kezdeti fázisában működésbe lépő, az épületek kibocsátásainak csökkentését motiváló eszközt, az ETS2-t (uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer, ami eddig csak a nagy kibocsátókra vonatkozott, lényege, hogy CO2 kvótákkal kell megváltaniuk a kibocsátásokat). Pedig egy szemmel jól látható méretű ú.n. Szociális Klímaalap, azaz sok pénz is kapcsolódna az új rendszer bevezetéséhez, ami a változásokkal méltánytalanul hátrányosan érintetteket lenne hivatott kompenzálni.
  • Egyes országokban már ’whole life carbon’ szabályok vannak (vagy előkészítés alatt állnak), tehát meghatározzák, hogy mi az a maximum, amit az adott épület teljes életciklusa alatt kibocsáthat (beleértve a beépített szén mennyiségét, vagy szürke kibocsátást, azaz a használatba vétel előtti kibocsátások összességét is).

Sokak kedvence ilyen eseményeken a megvalósult jó példák megtekintése, amit persze mi is nagyon szeretünk: a körforgásos szemlélettel átalakított Circular házat (Impact HUB) másodszor is nagy élvezet volt megnézni. 3500 m2, korábban sörgyár raktáraként működött, most egy jó hangulatú, változatos igényeknek megfelelő közösségi iroda- és rendezvény-tér, ami naponta átlagosan 300 embert szolgál. Egy kis ízelítő, hogyan lehet „jót s jól” (Kacinczy) csinálni:

  • Hozz létre változatos tereket, kicsit, nagyot: van itt találkozó-boksz (2-4 főre), telefonfülke, alvó (!) kuckó is a szokásos irodahelyiségek, konyha és rendezvénytér mellett.
Telefonfülke
Alvó kuckó
  • A beépített anyagok 70%-a újrahasznosított vagy újrafelhasznált! A korlát például szellőzőrács volt, az egyik mosdó egy kempingből érkezett, míg némelyik ablakhoz a falakat kellett ugyan hozzáigazítani, de az eredmény mégsem sufni-tuning jellegű tákolmány.
Korlát szellőzőrácsból
  • Ne ragasztóval, hanem csavarral rögzítsd az elemeket, ahogy az alábbi képen is látható falszerkezeten – így könnyen szétszerelhető lesz, továbbá a ragasztókban esetleg előforduló káros, illékony anyagokat is elkerülheted. Így akár a belső tereket is az igényeknek megfelelően át lehet alakítani.
Csavarral rögzített elem
  • Használj természetes anyagokat, amelyek megújítható erőforrások, például fa, kender, és szenet tárolnak, valamint kellemes, meleg hangulatot teremtenek!

A konferencia előadás-anyagai elérhetők itt.

A konferencia a „SURF – Fenntartható épületfelújítás – formáljuk a jövőt” projekt és az Európai Éghajlatvédelmi Kezdeményezés (EUKI) keretében valósult meg, amely a Német Szövetségi Gazdasági és Éghajlatügyi Minisztérium (BMWK) projektfinanszírozási eszköze. Az EUKI pályázati rendszert a Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit(GIZ) GmbH működteti. Az EUKI átfogó célja az Európai Unión belüli klímaügyi együttműködés előmozdítása az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklése érdekében.


Facebook Comments